Militarny szept

Wykrywacz metali nie tylko dla wojska

brak komentarzy

Podobnie jak setki innych urządzeń, wykrywacz metali powstał z myślą o zastosowaniu militarnym i dopiero po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego, jakim była II wojna światowa rozpoczął służbę „w cywilu”. Miłym akcentem jest fakt, że pierwszy w pełni sprawny wykrywacz metalu Mark I (przeznaczony oczywiście do wykrywania min) zbudowało w 1942 roku dwóch polskich poruczników z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Służba cywilna

Zupełnie inne zastosowanie wykrywacza metali przyniosło ze sobą zakończenie wojny. Okazało się wówczas, że może mieć on także inne zastosowanie, niż tylko wykrywanie min. Wielu pasjonatów historii i wojskowości marzyło o takim sprzęcie, który pozwoli im poszukiwać wojennych pamiątek w najbliższej (i nie tylko) okolicy. Wykrywacz metali trafił do sprzedaży komercyjnej. Przeszedł także szybką metamorfozę zmieniając się z ciężkiego i nieporęcznego sprzętu wojskowego w lekki, wygodny i łatwy w obsłudze przyrząd służący nie tylko do zabawy, ale także półprofesjonalnych i profesjonalnych poszukiwań historycznych pamiątek.

Wykrywacz metali w cywilnym wydaniu docenili przede wszystkim ci, których interesują militaria i ukryte pod ziemią pozostałości po bitwach. Tego typu amatorskie poszukiwania mają ogromną wartość dla historyków- znaleziska są najczęściej oddawane w ich ręce.

Tagi:

Zostaw odpowiedź